понеділок, 29 травня 2023 р.

"Курити – здоров’ю шкодити"

В бібліотеці  була презентована виставка-застереження під назвою "Курити – здоров’ю шкодити". Всесвітній день боротьби з тютюнопалінням встановлений у 1987році Всесвітньою організацією охорони здоров’я та відзначається 31 травня кожного року. В цей день по всьому світу проходять антитютюнові акції. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я у світі налічується понад 1 мільярд курців, серед них майже 200 млн. жінок. Куріння перетворилося на соціальну проблему, якою змушені займатися міжнародні організації. Багато країн світу відмовляються від тютюнопаління, створюють спеціальні закони щодо обмеження паління або вживання тютюну у спеціально відведених місцях. Також багато європейських держав підняли високі ціни на продаж цигарок, це своєрідна боротьба з палінням серед населення. Адже воно завдає величезної шкоди не лише організму людини, а й державі. Основна мета відзначення Всесвітнього дня без тютюну – захистити теперішнє та майбутнє покоління не тільки від руйнівних наслідків для здоров’я, пов’язаних з тютюном, але також і від соціальних, екологічних та економічних наслідків вживання тютюну.



середа, 24 травня 2023 р.

"Дорогами тисячоліть до слов’янської писемності"

 Мова – то є душа кожної нації, її найцінніший скарб, що проникає всюди й дає можливість людині пізнати світ. 24 травня, у день вшанування пам’яті святих рівноапостольних Кирила й Мефодія, українці разом з усіма іншими слов’янськими народами відзначають День слов’янської писемності й культури. Це свято символізує цивілізаційне торжество слов’янства, його національну самобутність, об’єднує суспільство та долучає кожного з нас до безцінної культурної спадщини. Слов’янська писемність, основи якої заклали Кирило й Мефодій,  була створена в IX столітті, близько 862 року. Брати-просвітителі зі своїми учнями та послідовниками уклали одну з найдосконаліших та найзагадковіших абеток, що отримала назву «кирилиця». На основі кирилиці склалися абетки багатьох народів – українців, білорусів, росіян, болгар, македонців, сербів, чорногорців, а також деяких народів Азії. На сьогодні більше 250 мільйонів людей в Євразії послуговуються кирилицею як національним алфавітом.  В бібліотеці  діє книжкова виставка "Дорогами тисячоліть до слов’янської писемності".



вівторок, 23 травня 2023 р.

«Українці – нація Героїв»

 День Героїв  України — це день пам’яті всіх українців, що присвятили своє життя боротьбі за свободу та незалежність України, це свято величі духу українських вояків — борців за волю України та є символом незборимості української нації. А саме,  бібліотека  презентувала для користувачів книжкову виставку «Українці – нація Героїв» – пам’ять про українців, які присвятили своє життя служінню українській нації, хто боронив Україну  і боронить її сьогодні до останнього подиху. Книги, статті з періодичних видань розповідають про мужність борців за волю України, які стали прикладом нескореності у відстоюванні інтересів рідного народу і держави.




субота, 20 травня 2023 р.

« Наталка Сняданко –українська письменниця,журналіст,перекладач».

 Сьогодні 20 травня - до 50-річчя від дня народження видатної української письменниці, перекладачки та журналістки Наталки Сняданко. В бібліотеці  діє   виставка – портрет 

« Наталка Сняданко –українська письменниця,журналіст,перекладач».

Авторка низки книг, серед яких «Колекція пристрастей, або Пригоди молодої українки», «Сезонний розпродаж блондинок», «Синдром стерильності», «Чебрець у молоці», «Країна поламаних іграшок та інші подорожі», «Комашина тарзанка», «Гербарій коханців», «Фрау Мюллер не налаштована платити більше». Окремі твори та уривки з романів Наталки Сняданко перекладено польською, німецькою, білоруською, чеською мовами.

Ця  виставка є відмінною можливістю для всіх шанувальників творчості Наталки Сняданко дізнатися більше про її творчий шлях, а також знайти для себе нові книги, які стануть відкриттям у світі української літератури.

 

четвер, 18 травня 2023 р.

"День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу"

 Сьогодні 18 травня ми вшановуємо пам’ять жертв геноциду кримськотатарського народу, а також День боротьби за права кримськотатарського народу.У 1944 р. рішенням сталінського режиму весь кримськотатарський народ був насильно депортований зі своєї Батьківщини. Примусове його утримання в місцях вигнання продовжувалося аж до листопада 1989 року. Протягом всього цього часу кримські татари зазнали широкомасштабних репресій з боку радянського режиму. Це стало причиною масових смертей кримських татар, основну частину яких складали люди похилого віку, жінки та діти. До цієї дати у бібліотеці діє виставка-фоторепортаж " 18 травня. Не стерти памяті народу",перегляд документального фільму "День  памяті  жертв геноциду кримськотатарського народу". Експозиція містить матеріал, що розповідає про трагічну долю кримськотатарського народу, який став жертвою здійснюваного Російсько-совєтською імперією впродовж двох з половиною століть геноциду. Показані й охарактеризовані основні етапи цього геноциду та його наслідки, боротьба кримців за свободу.





вівторок, 16 травня 2023 р.

" День вишиванки"

 Всесвітній день вишиванки відзначається щороку у третій четвер травня. В цьому році воно припадає на 18 травня. Свято не має ніякого політичного підґрунтя, покликане популяризувати українську культуру і традиції. Вишивку вживають в українському народному побуті передусім на предметах одягу, в основному на жіночих і чоловічих сорочках. Крім того, вишивки поширені на предметах домашнього вжитку, як ліжники, обруси, наволочки, рушники тощо. Історія вишивки на теренах України має не одну тисячу років. Особливого ж значення набула в останні кілька століть. Переважно, вишивали дівчата. До весілля готували спеціальну скриню, у якій роками збирали посаг. За традицією, сорочку для немовляти мала вишити мати або бабуся. Під час тонкої роботи майстрині співали пісень і молилися. Вірили, що так сорочка стає оберегом. Сорочки для жінок пряли тільки з конопель або льону. Вважалося, що ці рослини захищають майбутню матір і її ще не народжене дитя. 
Вишиванка вважається оберегом від усього лихого, що може статися в людському житті. Вона є символом краси та міцного здоров’я, а також щасливої долі. В Україні вишиванка також символізує і родинну пам’ять, вірність та любов у сім’ї. Експерти вважають, що український народ намагається закодувати щастя, долю, життя та волю в орнаменті вишиванок. 
Кожен регіон України має свою техніку вишивання, деталі та тематику орнаменту і традиційні кольори вишиванки. Загалом в Україні є близько сотні різних вишивальних технік. Серед найвідоміших – хрестик, гладь, низь, мереження, бігунець, плетіння. Зараз елементи української вишиванки використовують у своїх колекціях визнані у світі модельєри та модні доми. 
До Всесвітнього дня вишиванки в бібліотеці підготовлено книжкову виставку « День вишиванки». На виставці представлені видання, які знайомлять з історією українського костюму, технікою вишивки сорочок. Цікавим буде дізнатись про символізм кольорів у вишивці давніх українців, види орнаменту та регіональний вплив на різноманіття візерунків.




субота, 13 травня 2023 р.

« Жінко, ти завжди велична!»

 Свято матері - свято любові. Цей день прийшов до нас із забуття, переживши нещадні заборони, й повертає нас душею до давніх традицій, щоб ми вміли проносити крізь усе життя шану до найріднішої людини у світі - мами. В бібліотеці оформлено книжкову виставку « Жінко, ти завжди велична»,на якій можна ознайомитися з історією виникнення свята Матері, та традиціями святкування в Україні. Наші матусі – це Берегині роду українського, його прекрасних символів і давніх звичаїв. Вони уберегли від забуття нашу пісню і думу, нашу культуру і волелюбний дух, навчили величати рідну землю, рідний край!



середа, 10 травня 2023 р.

"День Європи в Україні"

 Цьогоріч День Європи припадвє на 9 травня. У 2023 році цей день набуває особливого значення, адже наша країна знаходиться у стані війни з російською федерацією, боронить свою незалежність, захищає європейські цінності та мир всієї Європи.Сьогодні Європейський Союз стоїть пліч-о-пліч з Україною, надаючи всебічну підтримку Україні та українцям від військової до гуманітарної. Мільйони громадян знайшли прихисток від війни у країнах ЄС.В бібліотеці оформлено книжкова виставку "День Європи в Україні", разом з Соколівською гімназією проведено  флешмоб" День Європи".






"День пам’яті та примирення"

 8 травня – День пам’яті та примирення. Сумна і важлива дата, яка має нагадати всім нам про необхідність збереження миру на планеті та недопустимість війни. На честь цього визначного дня відбулося покладання квітів біля пам'ятника та братської могили.






субота, 6 травня 2023 р.

«Пам'ять серця,пам'ять сивини. Пам'ять тих,хто не прийшов з війни»

 Вже другий рік поспіль Україна відзначає 8 – 9 травня в умовах повномасштабної військової агресії Росії, яка зазіхає на незалежність і територіальну цілісність, намагається зруйнувати міжнародну систему безпеки та загрожує миру у всій Європі. Водночас у ці травневі дні ми знову повертаємося до подій весни 1945 року. З глибоким сумом та повагою згадуємо тих, хто ціною власного життя виборював свободу у Другій світовій війні. Про ці події, трагедію й подвиг нашого народу розповідають книги, представлені в бібліотеці на книжковій виставці «Пам'ять серця,пам'ять сивини. Пам'ять тих,хто не прийшов з війни». Документальні та художні видання про події тих років – це ніби підручник з історії, написаний не датами та мапами, а життями та переживаннями людей. Запрошуємо вас до знайомства з книгами минулих років та новими виданнями з фондів нашої бібліотеки, що розкривають історичну правду про трагічні дні війни, змальовують образи учасників воєнних подій.Нині українські захисники знову захищають свободу та цілісність держави, виявляючи мужність та героїзм, як їхні діди та прадіди в роки Другої світової війни. Низький уклін та велика шана героям, які в усі часи захищали Україну!



" ЕКОДЕНЬ"

 Упорядкування меморіального комплексу.








пʼятниця, 5 травня 2023 р.

" Різні можливості-рівні права"

 5 травня відзначається Міжнародний день боротьби за права інвалідів. На жаль, життя людей з обмеженими фізичними можливостями залишається дуже складним. Такі проблеми, як недолік спецпристосувань для пересування, складність отримання освіти, брак робочих місць і невелика грошова допомога, позбавляють інвалідів можливості вести повноцінний спосіб життя й ізолюють від суспільства. Тим часом, хоча інваліди обмежені фізично, вони безмежні у своїх здібностях, талантах і прагненні до самовираження. Метою Дня боротьби за права інвалідів є сприяння більш глибокому розумінню проблем, пов'язаних з інвалідністю, і мобілізація підтримки прав, гідності і благополуччя інвалідів, адже вони мають такі ж права на працевлаштування, доступну освіту і інфраструктуру, як і інші категорії громадян. В бібліотеці пройшов відеоперегляд " Різні можливості-рівні права".




середа, 3 травня 2023 р.

«Свобода слова»

Щороку 3 травня відзначається Всесвітній день свободи преси з метою оцінити рівень свободи преси у світі, захистити медіа від зазіхань на їхню незалежність і вшанувати журналістів, які загинули при виконанні професійних обов’язків.  Головне святкування Всесвітнього дня свободи преси проходить в Аддіс-Абебі (Ефіопія) з 1 по 3 травня. День відзначається, починаючи з 1993 року, з ініціативи Генеральної конференції ЮНЕСКО за підтримки Генеральної Асамблеї ООН. Саме 3 травня 1991 року в столиці Намібії була підписана «Віндхукська декларація», у якій містився заклик до урядів держав усього світу забезпечити свободу преси та її демократичний характер. Бібліотека підготувала відкритий перегляд літератури та періодичних видань «Свобода слова»присвячений  Всесвітньому дню свободи преси. Дана виставка представлена низкою книжок та журналів, ретельно підібраних, щоб якнайкраще висвітлити як питання свободи та незалежності преси, так і познайомити вас з основами журналістики загалом.

Всесвітній день свободи преси покликаний нагадати суспільству, що журналісти, виконуючи свою місію, залежать лише від читача й телеглядача, і що тиск з боку влади просто неприпустимий. Цензура, створення перешкод для обміну інформацією, залякування та пряме втручання в діяльність ЗМІ є загрозою демократії, розвитку та загальній безпеці.